databaseSports.com  The Largest Sports Statistics and History Database Online
databaseSports.comBasketball |  NCAA Basketball |  Football |  NCAA Football |  Baseball |  Hockey |  Golf |  Racing |  Olympics |  Poker
Fast Links: Home Page  Athletes  Olympic Games  Countries  Olympic Sports 
  

2000 Summer Olympics
Sydney, Australia
Track & Field

Click on Country to view all medals for this country during this Olympics
Click on Athlete to view all medals for this athlete
Event Athlete Country Result Medal
100m Men Maurice Greene USA 9.87 GOLD
Ato Boldon TRI 9.99 SILVER
Obadele Thompson BAR 10.04 BRONZE
200m Men Konstantinos Kenteris GRE 20.09 GOLD
Darren Campbell GBR 20.14 SILVER
Ato Boldon TRI 20.20 BRONZE
400m Men Michael Johnson USA 43.84 GOLD
Alvin Harrison USA 44.40 SILVER
Greg Haughton JAM 44.70 BRONZE
800m Men Nils Schumann GER 1:45.08 GOLD
Wilson Kipketer DEN 1:45.14 SILVER
Aissa Djabir Said-Guerni ALG 1:45.16 BRONZE
1500m Men Noah Ngeny KEN 3:32.07 GOLD
Hicham el Guerrouj MAR 3:32.32 SILVER
Bernard Lagat KEN 3:32.44 BRONZE
5000m Men Millon Wolde ETH 13:35.49 GOLD
Ali Saidi-Sief ALG 13:36.20 SILVER
Brahim Lahlafi MAR 13:36.47 BRONZE
10000m Men Haile Gebrselassie ETH 27:18.20 GOLD
Paul Tergat KEN 27:18.29 SILVER
Assefa Mezgebu ETH 27:19.75 BRONZE
Marathon Men Gezahgne Abera ETH 2:10:11 GOLD
Erick Wainaina KEN 2:10:31 SILVER
Tesfaye Tola ETH 2:11:10 BRONZE
110m Hurdles Men Anier Garcia CUB 13.00 GOLD
Terrence Trammell USA 13.16 SILVER
Mark Crear USA 13.22 BRONZE
400m Hurdles Men Angelo Taylor USA 47.50 GOLD
Hadi Souan Somayli KSA 47.53 SILVER
Llewellyn Herbert RSA 47.81 BRONZE
3000m Steeplechase Men Reuben Kosgei KEN 8:21.43 GOLD
Wilson Boit Kipketer KEN 8:21.77 SILVER
Ali Ezzine MAR 8:22.15 BRONZE
4x100m Relay Men Jon Drummond USA 37.61 GOLD
Maurice Greene USA 37.61 GOLD
Brian Lewis USA 37.61 GOLD
Bernard Williams III USA 37.61 GOLD
Vicente Lima BRA 37.90 SILVER
André Silva BRA 37.90 SILVER
Edson Ribeiro BRA 37.90 SILVER
Claudinei da Silva BRA 37.90 SILVER
Ivan Garcia CUB 38.04 BRONZE
Jose Angel Cesar CUB 38.04 BRONZE
Luis Alberto Perez CUB 38.04 BRONZE
Freddy Mayola CUB 38.04 BRONZE
4x400m Relay Men Antonio Pettigrew USA 2:56.35 GOLD
Alvin Harrison USA 2:56.35 GOLD
Calvin Harrison USA 2:56.35 GOLD
Michael Johnson USA 2:56.35 GOLD
Clement Chukwu NGR 2:58.68 SILVER
Sunday Bada NGR 2:58.68 SILVER
Jude Monye NGR 2:58.68 SILVER
Enefiok Udo-Obong NGR 2:58.68 SILVER
Chris Williams JAM 2:58.78 BRONZE
Danny McFarlane JAM 2:58.78 BRONZE
Michael Blackwood JAM 2:58.78 BRONZE
Greg Haughton JAM 2:58.78 BRONZE
20km Walk Men Robert Korzeniowski POL 1:18:59 GOLD
Noe Hernandez MEX 1:19:03 SILVER
Vladimir Andreyev RUS 1:19:27 BRONZE
50km Walk Men Robert Korzeniowski POL 3:42:22 GOLD
Aigars Fadejevs LAT 3:43:40 SILVER
Joel Sanchez MEX 3:44:36 BRONZE
High Jump Men Sergey Kliugin RUS 2.35 GOLD
Javier Sotomayor CUB 2.32 SILVER
Abderrahmane Hammad ALG 2.32 BRONZE
Pole Vault Men Nick Hysong USA 5.90 GOLD
Lawrence Johnson USA 5.90 SILVER
Maxim Tarasov RUS 5.90 BRONZE
Long Jump Men Ivan Pedroso CUB 8.55 GOLD
Jai Taurima AUS 8.49 SILVER
Roman Schurenko UKR 8.31 BRONZE
Triple Jump Men Jonathan Edwards GBR 17.71 GOLD
Yoel Garcia CUB 17.47 SILVER
Denis Kapustin RUS 17.46 BRONZE
Shot Put Men Arsi Harju FIN 21.29 GOLD
Adam Nelson USA 21.21 SILVER
John Godina USA 21.20 BRONZE
Discus Throw Men Virgilijus Alekna LTU 69.30 GOLD
Lars Riedel GER 68.50 SILVER
Frantz Kruger RSA 68.19 BRONZE
Hammer Throw Men Szymon Ziolkowski POL 80.02 GOLD
Nicola Vizzoni ITA 79.64 SILVER
Igor Astapkovich BLR 79.17 BRONZE
Javelin Throw Men Jan Zelezny CZR 90.17 GOLD
Steve Backley GBR 89.85 SILVER
Sergey Makarov RUS 88.67 BRONZE
Decathlon Men Erki Nool EST 8641 GOLD
Roman Sebrle CZR 8606 SILVER
Chris Huffins USA 8595 BRONZE
100m Women Ekaterini Thanou GRE 11.12 GOLD
Tanya Lawrence JAM 11.18 SILVER
Merlene Ottey-Page JAM BRONZE
200m Women Pauline Davis-Thompson BAH 22.27 GOLD
Susanthika Jayasinghe SRI 22.28 SILVER
Beverly McDonald JAM 22.35 BRONZE
400m Women Cathy Freeman AUS 49.11 GOLD
Lorraine Graham JAM 49.58 SILVER
Katharine Merry GBR 49.72 BRONZE
800m Women Maria Mutola MOZ 1:56.15 GOLD
Stephanie Graf AUT 1:56.64 SILVER
Kelly Holmes GBR 1:56.80 BRONZE
1500m Women Nouria Merah-Benida ALG 4:05.10 GOLD
Violeta Szekely ROM 4:05.15 SILVER
Gabriela Szabo ROM 4:05.27 BRONZE
10000m Women Derartu Tulu ETH 30:17.49 GOLD
Gete Wami ETH 30:22.48 SILVER
Fernanda Ribeiro POR 30:22.88 BRONZE
Marathon Women Naoko Takahashi JPN 2:23:14 GOLD
Lidia Simon ROM 2:23:22 SILVER
Joyce Chepchumba KEN 2:24:45 BRONZE
100m Hurdles Women Olga Shishigina KAZ 12.65 GOLD
Glory Alozie NGR 12.68 SILVER
Melissa Morrison USA 12.76 BRONZE
400m Hurdles Women Irina Privalova RUS 53.02 GOLD
Deon Hemmings JAM 53.45 SILVER
Nouzha Bidouane MAR 53.57 BRONZE
4x100m Relay Women Sevatheda Fynes BAH 41.95 GOLD
Debbie Ferguson BAH 41.95 GOLD
Pauline Davis-Thompson BAH 41.95 GOLD
Chandra Sturrup BAH 41.95 GOLD
Merlene Ottey-Page JAM 42.13 SILVER
Beverly McDonald JAM 42.13 SILVER
Tanya Lawrence JAM 42.13 SILVER
Veronica Campbell JAM 42.13 SILVER
Torri Edwards USA 42.20 BRONZE
Chryste Gaines USA 42.20 BRONZE
Marion Jones USA 42.20 BRONZE
Nanceen Perry USA 42.20 BRONZE
4x400m Relay Women Jearl Miles USA 3:22.62 GOLD
Marion Jones USA 3:22.62 GOLD
Monique Hennagan USA 3:22.62 GOLD
LaTasha Colander-Richardson USA 3:22.62 GOLD
Deon Hemmings JAM 3:23.25 SILVER
Lorraine Graham JAM 3:23.25 SILVER
Sandie Richards JAM 3:23.25 SILVER
Catherine Scott-Pomales JAM 3:23.25 SILVER
Yulia Sotnikova RUS 3:23.46 BRONZE
Irina Privalova RUS 3:23.46 BRONZE
Olga Kotlyarova RUS 3:23.46 BRONZE
Svetlana Gontcharenko RUS 3:23.46 BRONZE
High Jump Women Yelena Yelesina RUS 2.01 GOLD
Hestrie Cloete RSA 2.01 SILVER
Kajsa Bergqvist SWE 1.99 BRONZE
Long Jump Women Heike Drechsler GER 6.99 GOLD
Fiona May ITA 6.92 SILVER
Tatyana Kotova USA BRONZE
Shot Put Women Yanina Korolchik BLR 20.56 GOLD
Larisa Peleshenko RUS 19.92 SILVER
Astrid Kumbernuss GER 19.62 BRONZE
Discus Throw Women Elya Zvereva BLR 68.40 GOLD
Anastasia Kelesidou GRE 65.71 SILVER
Irina Yatchenko BLR 65.20 BRONZE
Javelin Throw Women Trine Hattestad NOR 68.91 GOLD
Mirela Manjani GRE 67.51 SILVER
Osleidys Menendez CUB 66.18 BRONZE
Heptathlon Women Denise Lewis GBR 6584 GOLD
Yelena Prokhorova RUS 6531 SILVER
Natasha Sazanovich BLR 6527 BRONZE
5000m Women Gabriela Szabo ROM 14:40.79 GOLD
Sonia O'Sullivan IRL 14:41.02 SILVER
Gete Wami ETH 14:42.23 BRONZE
Triple Jump Women Tereza Marinova BUL 15.20 GOLD
Tatyana Lebedeva RUS 15.00 SILVER
Olena Hovorova UKR 14.96 BRONZE
Pole Vault Women Stacy Dragila USA 4.60 GOLD
Tatiana Grigorieva AUS 4.55 SILVER
Vala Flosadottir ISL 4.50 BRONZE
20km Walk Women Liping Wang CHN 1:29:05 GOLD
Kjersti Plaetzer NOR 1:29:33 SILVER
Maria Vasco ESP 1:30:23 BRONZE
Hammer Throw Women Kamila Skolimowska POL 71.16 GOLD
Olga Kuzenkova RUS 69.77 SILVER
Kirsten Münchow GER 69.28 BRONZE

Errors? Suggestions? Comments? Send us a message   Advertise on DatabaseSports   Roto Sports, Inc.

© 2002-2011 databaseSports.com