databaseSports.com  The Largest Sports Statistics and History Database Online
databaseSports.comBasketball |  NCAA Basketball |  Football |  NCAA Football |  Baseball |  Hockey |  Golf |  Racing |  Olympics |  Poker
Fast Links: Home Page  Athletes  Olympic Games  Countries  Olympic Sports 
  

1996 Summer Olympics
Atlanta, United States
Track & Field

Click on Country to view all medals for this country during this Olympics
Click on Athlete to view all medals for this athlete
Event Athlete Country Result Medal
100m Men Donovan Bailey CAN 9.84 GOLD
Frankie Fredericks NAM 9.89 SILVER
Ato Boldon TRI 9.90 BRONZE
200m Men Michael Johnson USA 19.32 GOLD
Frankie Fredericks NAM 19.68 SILVER
Ato Boldon TRI 19.80 BRONZE
400m Men Michael Johnson USA 43.49 GOLD
Roger Black GBR 44.41 SILVER
Davis Kamoga UGA 44.53 BRONZE
800m Men Vebjørn Rodal NOR 1:42.58 GOLD
Hezekiel Sepeng RSA 1:42.74 SILVER
Fred Onyancha KEN 1:42.79 BRONZE
1500m Men Noureddine Morceli ALG 3:35.78 GOLD
Fermin Cacho ESP 3:36.40 SILVER
Stephen Kipkorir KEN 3:36.72 BRONZE
5000m Men Venuste Niyongabo BDI 13:07.96 GOLD
Paul Bitok KEN 13:08.16 SILVER
Khalid Boulami MAR 13:08.37 BRONZE
10000m Men Haile Gebrselassie ETH 27:07.34 GOLD
Paul Tergat KEN 27:08.17 SILVER
Salah Hissou MAR 27:28.59 BRONZE
Marathon Men Josia Thugwane RSA 2:12:36 GOLD
Bong-Ju Lee KOR 2:12:39 SILVER
Erick Wainaina KEN 2:12:44 BRONZE
110m Hurdles Men Allen Johnson USA 12.95 GOLD
Mark Crear USA 13.09 SILVER
Florian Schwarthoff GER 13.17 BRONZE
400m Hurdles Men Derrick Adkins USA 47.54 GOLD
Samuel Matete ZAM 47.78 SILVER
Calvin Davis USA 47.96 BRONZE
3000m Steeplechase Men Joseph Keter KEN 8:07.12 GOLD
Moses Kiptanui KEN 8:08.33 SILVER
Alessandro Lambruschini ITA 8:11.28 BRONZE
4x100m Relay Men Glenroy Gilbert CAN 37.69 GOLD
Robert Esmie CAN 37.69 GOLD
Ron Brown USA 37.83 GOLD
Donovan Bailey CAN 37.69 GOLD
Bruny Surin CAN 37.69 GOLD
Jon Drummond USA 38.05 SILVER
Tim Harden USA 38.05 SILVER
Mike Marsh USA 38.05 SILVER
Dennis Mitchell USA 38.05 SILVER
André Silva BRA 38.41 BRONZE
Arnaldo Silva BRA 38.41 BRONZE
Edson Ribeiro BRA 38.41 BRONZE
Robson da Silva BRA 38.41 BRONZE
4x400m Relay Men Alvin Harrison USA 2:55.99 GOLD
Derek Mills USA 2:55.99 GOLD
Lamont Smith USA 2:55.99 GOLD
Anthuan Maybank USA 2:55.99 GOLD
Mark Richardson GBR 2:56.60 SILVER
Roger Black GBR 2:56.60 SILVER
Jamie Baulch GBR 2:56.60 SILVER
Iwan Thomas GBR 2:56.60 SILVER
Davian Clarke JAM 2:59.42 BRONZE
Greg Haughton JAM 2:59.42 BRONZE
Michael McDonald JAM 2:59.42 BRONZE
Roxbert Martin JAM 2:59.42 BRONZE
20km Walk Men Jefferson Pérez ECU 1:20:07 GOLD
Ilya Markov RUS 1:20:16 SILVER
Bernardo Sugura MEX 1:20:23 BRONZE
50km Walk Men Robert Korzeniowski POL 3:43:30 GOLD
Mikhail Shchennikov RUS 3:43:46 SILVER
Valentin Massana ESP 3:44:19 BRONZE
High Jump Men Charles Austin USA 2.39 GOLD
Artur Partyka POL 2.37 SILVER
Steve Smith GBR 2.35 BRONZE
Pole Vault Men Jean Galfione FRA 5.92 GOLD
Igor Trandenkov RUS 5.92 SILVER
Andrej Tiwontschik GER 5.92 BRONZE
Long Jump Men Carl Lewis USA 8.50 GOLD
James Beckford JAM 8.29 SILVER
Joe Greene USA 8.24 BRONZE
Triple Jump Men Kenny Harrison USA 18.09 GOLD
Jonathan Edwards GBR 17.88 SILVER
Yoelbi Quesada CUB 17.44 BRONZE
Shot Put Men Randy Barnes USA 21.62 GOLD
John Godina USA 20.79 SILVER
Aleksandr Bagach UKR 20.75 BRONZE
Discus Throw Men Lars Riedel GER 69.40 GOLD
Vladimir Dubrovshchik BLR 66.60 SILVER
Vasiliy Kaptyukh BLR 65.80 BRONZE
Hammer Throw Men Balazs Kiss HUN 81.24 GOLD
Lance Deal USA 81.12 SILVER
Oleksiy Krykun UKR 80.02 BRONZE
Javelin Throw Men Jan Zelezny CZR 88.16 GOLD
Steve Backley GBR 87.44 SILVER
Seppo Räty FIN 86.98 BRONZE
Decathlon Men Dan O'Brien USA 8824 GOLD
Frank Busemann GER 8706 SILVER
Tomás Dvorák CZR 8664 BRONZE
100m Women Gail Devers USA 10.94 GOLD
Merlene Ottey-Page JAM 10.94 SILVER
Gwen Torrence USA 10.96 BRONZE
200m Women Marie-José Pérec FRA 22.12 GOLD
Merlene Ottey-Page JAM 22.24 SILVER
Mary Onyali NGR 22.38 BRONZE
400m Women Marie-José Pérec FRA 48.25 GOLD
Cathy Freeman AUS 48.63 SILVER
Falilat Ogunkoya NGR 49.10 BRONZE
800m Women Svetlana Masterkova RUS 1:57.73 GOLD
Ana Quirot CUB 1:58.11 SILVER
Maria Mutola MOZ 1:58.71 BRONZE
1500m Women Svetlana Masterkova RUS 4:00.83 GOLD
Gabriela Szabo ROM 4:01.54 SILVER
Theresia Kiesl AUT 4:03.02 BRONZE
10000m Women Fernanda Ribeiro POR 31:01.63 GOLD
Junxia Wang CHN 31:02.58 SILVER
Gete Wami ETH 31:06.65 BRONZE
Marathon Women Fatuma Roba ETH 2:26.05 GOLD
Valentina Yegorova RUS 2:28.05 SILVER
Yuko Arimori JPN 2:28.39 BRONZE
100m Hurdles Women Ludmila Engquist SWE 12.58 GOLD
Brigita Bukovec SLO 12.59 SILVER
Patricia Girard-Léno FRA 12.65 BRONZE
400m Hurdles Women Deon Hemmings JAM 52.82 GOLD
Kim Batten USA 53.08 SILVER
Tonja Buford-Bailey USA 53.22 BRONZE
4x100m Relay Women Chryste Gaines USA 41.95 GOLD
Gail Devers USA 41.95 GOLD
Inger Miller USA 41.95 GOLD
Gwen Torrence USA 41.95 GOLD
Chandra Sturrup BAH 42.14 SILVER
Sevatheda Fynes BAH 42.14 SILVER
Pauline Davis-Thompson BAH 42.14 SILVER
Eldece Clark BAH 42.14 SILVER
Juliet Cuthbert JAM 42.24 BRONZE
Michelle Freeman JAM 42.24 BRONZE
Nikole Mitchell JAM 42.24 BRONZE
Merlene Ottey-Page JAM 42.24 BRONZE
4x400m Relay Women Rochelle Stevens USA 3:20.91 GOLD
Jearl Miles USA 3:20.91 GOLD
Maicel Malone USA 3:20.91 GOLD
Kim Graham USA 3:20.91 GOLD
Bisi Afolabi NGR 3:21.04 SILVER
Falilat Ogunkoya NGR 3:21.04 SILVER
Charity Opara NGR 3:21.04 SILVER
Fatima Yusuf NGR 3:21.04 SILVER
Uta Rohländer GER 3:21.14 BRONZE
Anja Rücker GER 3:21.14 BRONZE
Linda Kisabaka GER 3:21.14 BRONZE
Grit Breuer GER 3:21.14 BRONZE
High Jump Women Stefka Kostadinova BUL 2.05 GOLD
Niki Bakogianni GRE 2.03 SILVER
Inga Babakhova UKR 2.01 BRONZE
Long Jump Women Chioma Ajunwa NGR 7.12 GOLD
Fiona May ITA 7.02 SILVER
Jackie Joyner-Kersee USA 7.00 BRONZE
Shot Put Women Astrid Kumbernuss GER 20.56 GOLD
Xinmei Sui CHN 19.88 SILVER
Irina Khudorozhkina RUS 19.35 BRONZE
Discus Throw Women Ilke Wyludda GER 69.66 GOLD
Natalya Sadova RUS 66.48 SILVER
Elya Zvereva BLR 65.64 BRONZE
Javelin Throw Women Heli Rantanen FIN 67.94 GOLD
Louise McPaul AUS 65.54 SILVER
Trine Hattestad NOR 64.98 BRONZE
Heptathlon Women Ghada Shouaa SYR 6780 GOLD
Natasha Sazanovich BLR 6563 SILVER
Denise Lewis GBR 6489 BRONZE
10km Walk Women Yelena Nikolayeva RUS 41:49 GOLD
Elisabetta Perrone ITA 42:12 SILVER
Wang Yan CHN 42:19 BRONZE
5000m Women Junxia Wang CHN 14:59.88 GOLD
Pauline Konga KEN 15:03.49 SILVER
Roberta Brunet ITA 15:07.52 BRONZE
Triple Jump Women Inessa Kravets UKR 15.33 GOLD
Inna Lasovskaya RUS 14.98 SILVER
Sarka Kasparková CZR 14.98 BRONZE

Errors? Suggestions? Comments? Send us a message   Advertise on DatabaseSports   Roto Sports, Inc.

© 2002-2011 databaseSports.com