databaseSports.com  The Largest Sports Statistics and History Database Online
databaseSports.comBasketball |  NCAA Basketball |  Football |  NCAA Football |  Baseball |  Hockey |  Golf |  Racing |  Olympics |  Poker
Fast Links: Home Page  Athletes  Olympic Games  Countries  Olympic Sports 
  

Germany
2000 Summer Olympics in Sydney

Medals Won
Gold: 13
Silver: 17
Bronze: 26

Click on Year to view the entire Olymipcs
Click on Sport to view all medals in this sport during this Olympics
Click on Event to view all medals in this event during this Olympics
Click on Athlete to view all medals during this athlete.

Year Sport Event Athlete Result Medal
2000 Archery Women's Team Barbara Mensing 240 BRONZE
2000 Archery Women's Team Cornelia Pfohl 240 BRONZE
2000 Archery Women's Team Sandra Wagner-Sachse 240 BRONZE
2000 Track & Field 800m Men Nils Schumann 1:45.08 GOLD
2000 Track & Field Discus Throw Men Lars Riedel 68.50 SILVER
2000 Track & Field Long Jump Women Heike Drechsler 6.99 GOLD
2000 Track & Field Shot Put Women Astrid Kumbernuss 19.62 BRONZE
2000 Track & Field Hammer Throw Women Kirsten Münchow 69.28 BRONZE
2000 Boxing Heavyweight Sebastian Kober BRONZE
2000 Canoeing K2 500m Kayak Pairs (Men) Ronald Rauhe 1:48.771 BRONZE
2000 Canoeing K2 500m Kayak Pairs (Men) Tim Wieskötter 1:48.771 BRONZE
2000 Canoeing K4 1000m Kayak Fours (Men) Mark Zabel 2:55.704 SILVER
2000 Canoeing K4 1000m Kayak Fours (Men) Jan Schäfer 2:55.704 SILVER
2000 Canoeing K4 1000m Kayak Fours (Men) Stefan Ulm 2:55.704 SILVER
2000 Canoeing K4 1000m Kayak Fours (Men) Bjorn Bach 2:55.704 SILVER
2000 Canoeing C1 500m Canadian Singles (Men) Andreas Dittmer 2:27.591 BRONZE
2000 Canoeing C1 1000m Canadian Singles (Men) Andreas Dittmer 3:54.379 GOLD
2000 Canoeing C2 1000m Canadian Pairs (Men) Lars Kober 3:41.129 BRONZE
2000 Canoeing C2 1000m Canadian Pairs (Men) Stefan Utess 3:41.129 BRONZE
2000 Canoeing K1 Kayak Slalom Singles (Men) Thomas Schmidt 217.25 GOLD
2000 Canoeing K2 500m Kayak Pairs (Women) Katrin Wagner 1:56.996 GOLD
2000 Canoeing K2 500m Kayak Pairs (Women) Birgit Fischer 1:56.996 GOLD
2000 Canoeing K4 500m Kayak Fours (Women) Birgit Fischer 1:34.532 GOLD
2000 Canoeing K4 500m Kayak Fours (Women) Manuela Mucke 1:34.532 GOLD
2000 Canoeing K4 500m Kayak Fours (Women) Katrin Wagner 1:34.532 GOLD
2000 Canoeing K4 500m Kayak Fours (Women) Anett Schuck 1:34.532 GOLD
2000 Cycling 1000m Sprint Men Jens Fiedler BRONZE
2000 Cycling 1000m Time Trial Men Stefan Nimke 1:02.487 SILVER
2000 Cycling 4000m Individual Pursuit Men Robert Bartko 4:18.515 GOLD
2000 Cycling 4000m Individual Pursuit Men Jens Lehmann 4:23.824 SILVER
2000 Cycling 4000m Team Pursuit Men Jens Lehmann 3:59.710 GOLD
2000 Cycling 4000m Team Pursuit Men Robert Bartko 3:59.710 GOLD
2000 Cycling 4000m Team Pursuit Men Daniel Becke 3:59.710 GOLD
2000 Cycling 4000m Team Pursuit Men Guido Fulst 3:59.710 GOLD
2000 Cycling Individual Road Race Men Jan Ullrich 5:29:08 GOLD
2000 Cycling Individual Road Race Men Andreas Klöden BRONZE
2000 Cycling Individual Road Time Trial Men Jan Ullrich 57:48 SILVER
2000 Cycling Individual Road Race Women Hanka Kupfernagel 3:06:31 SILVER
2000 Cycling Keirin Men Jens Fiedler 15 BRONZE
2000 Diving Springboard Diving Women Dörte Lindner 574.35 BRONZE
2000 Diving Synchronised Platform Diving Men Heiko Meyer 338.88 BRONZE
2000 Diving Synchronised Platform Diving Men Jan Hempel 338.88 BRONZE
2000 Equestrian Jumping, Team Marcus Ehning 15 GOLD
2000 Equestrian Jumping, Team Otto Becker 15 GOLD
2000 Equestrian Jumping, Team Ludger Beerbaum 15 GOLD
2000 Equestrian Jumping, Team Lars Nieberg 15 GOLD
2000 Equestrian Dressage, Individual Isabell Werth 234.19 SILVER
2000 Equestrian Dressage, Individual Ulla Salzgeber 230.57 BRONZE
2000 Equestrian Dressage, Team Ulla Salzgeber 5632 GOLD
2000 Equestrian Dressage, Team Alexandra Simons de Ridder 5632 GOLD
2000 Equestrian Dressage, Team Isabell Werth 5632 GOLD
2000 Equestrian Dressage, Team Nadine Capellmann 5632 GOLD
2000 Fencing Foil, Individual Men Ralf Bissdorf SILVER
2000 Fencing Sabre, Individual Wiradech Kothny BRONZE
2000 Fencing Sabre, Team Wiradech Kothny BRONZE
2000 Fencing Sabre, Team Eero Lehmann BRONZE
2000 Fencing Sabre, Team Dennis Bauer BRONZE
2000 Fencing Sabre, Team Alexander Weber BRONZE
2000 Fencing Foil, Individual Women Rita König SILVER
2000 Fencing Foil, Team Women Rita König BRONZE
2000 Fencing Foil, Team Women Sabine Bau BRONZE
2000 Fencing Foil, Team Women Monika Weber BRONZE
2000 Fencing Foil, Team Women Gesine Schiel BRONZE
2000 Judo Extra Lightweight (48kg) Women Anna-Maria Gradante BRONZE
2000 Rowing Single Sculls Men Marcel Hacker 6:50.83 BRONZE
2000 Rowing Quadruple Sculls Men Andreas Hajek 5:48.64 BRONZE
2000 Rowing Quadruple Sculls Men Marco Geisler 5:48.64 BRONZE
2000 Rowing Quadruple Sculls Men Stephan Volkert 5:48.64 BRONZE
2000 Rowing Quadruple Sculls Men André Willms 5:48.64 BRONZE
2000 Rowing Single Sculls Women Katrin Rutschow-Stomporowski 7:28.99 BRONZE
2000 Rowing Double Sculls Women Jana Thieme 6:55.44 GOLD
2000 Rowing Double Sculls Women Kathrin Boron 6:55.44 GOLD
2000 Rowing Quadruple Sculls Women Kerstin El Qalqili-Kowalski 6:19.58 GOLD
2000 Rowing Quadruple Sculls Women Meike Evers 6:19.58 GOLD
2000 Rowing Quadruple Sculls Women Manja Kowalski 6:19.58 GOLD
2000 Rowing Quadruple Sculls Women Manuela Lutze 6:19.58 GOLD
2000 Rowing Lightweight Double Sculls Women Claudia Blasberg 7:02.95 SILVER
2000 Rowing Lightweight Double Sculls Women Valerie Viehoff 7:02.95 SILVER
2000 Soccer Soccer Women Tina Wunderlich BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Bettina Wiegmann BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Kerstin Stegemann BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Birgit Prinz BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Silke Rottenberg BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Nicole Brandebusemeyer BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Nadine Angerer BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Doris Fitschen BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Jeannette Götte BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Stefanie Gottschlich BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Inka Grings BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Maren Meinert BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Sandra Minnert BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Claudia Müller BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Renate Lingor BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Steffi Jones BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Ariane Hingst BRONZE
2000 Soccer Soccer Women Melanie Hoffmann BRONZE
2000 Swimming 100m Backstroke Men Stev Theloke 54.82 BRONZE
2000 Swimming 4x100m Medley Relay Men Stev Theloke 3:35.88 BRONZE
2000 Swimming 4x100m Medley Relay Men Torsten Spanneberg 3:35.88 BRONZE
2000 Swimming 4x100m Medley Relay Men Thomas Rupprath 3:35.88 BRONZE
2000 Swimming 4x100m Medley Relay Men Jens Kruppa 3:35.88 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Kerstin Kielgaß 7:58.64 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Sara Harstick 7:58.64 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Meike Freitag 7:58.80 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Antje Buschschulte 7:58.64 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Britta Steffen 7:58.80 BRONZE
2000 Swimming 4x200m Freestyle Relay Women Franziska van Almsick 7:58.64 BRONZE
2000 Tennis Men's Singles Tommy Haas SILVER
2000 Taekwondo 80kg Men Faissal Ebnoutalib SILVER
2000 Triathlon Triathlon Men Stephan Vuckovic 1:48:37.58 SILVER
2000 Volleyball Beach Volleyball Men Jörg Ahmann BRONZE
2000 Volleyball Beach Volleyball Men Axel Hager BRONZE
2000 Weightlifting Light Heavyweight 85kg Marc Huster 390 SILVER
2000 Weightlifting Super Heavyweight >105kg Ronny Weller 467.5 SILVER
2000 Sailing Tornado Rene Schwall 38 BRONZE
2000 Sailing Tornado Roland Gäbler 38 BRONZE
2000 Sailing Soling Gunnar Bahr SILVER
2000 Sailing Soling Ingo Borkowski SILVER
2000 Sailing Soling Jochen Schümann SILVER
2000 Sailing Mistral Women Amelie Lux 15 SILVER

Errors? Suggestions? Comments? Send us a message   Advertise on DatabaseSports   Roto Sports, Inc.

© 2002-2011 databaseSports.com